Ana içeriğe atla

Genel Bakış

Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Anadolu Grubu, 19 ülkede, 80’e yakın şirketi ve 50 bini aşkın çalışanıyla operasyonlarını geniş bir coğrafyada kararlılıkla sürdürüyor. Grubumuz 2016 yılı cirosu, 25,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Bununla birlikte, 2016 yılında fiilen Anadolu Grubu şirketlerince Devlete intikali sağlanan vergiler toplamının 2016 Merkezi Yönetim Bütçe Gelirleri gerçekleşmelerinin %1,4’ünü oluşturduğunu ifade etmek isterim.

2016 yılında yaşanan yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelerin etkilerini halen hissettiğimizi ve bir süre daha özellikle ekonomik alanlarda sabit düzeyde büyüme beklediğimizi söyleyebilirim. Ülkemizin her alanda yeniden istikrarı yakalayabilmesi için, ülke ekonomisine paydaş olan herkesin, özellikle sosyal reform alanlarında 2000’li yıllarda yakaladığımız hızlı gelişim sürecini yeniden başlatacak hamleler içinde bulunmaya öncelik vermesi gerekiyor.

Tüm dünyada ticaret rakamlarının yavaşladığı, büyüme rakamlarının düştüğü bir dönem içinde gelecek günler, özellikle Avrupa ülkelerinde yaşanacak gelişmelerle şekillenecek. Bu anlamda bizleri bekleyen belirsiz ortamdan ülkemizin etkilenmemesi için var gücümüzle yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğimiz ortamın sağlanması için atılacak adımlar büyük önem teşkil ediyor. Yabancı yatırımcılar için yaratılacak güven ortamı ve yeni yatırımlara zemin hazırlayacak girişimlerin devam etmesini bekliyoruz.

Özellikle üstünde durulması gereken bir diğer konuysa, dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte içinde bulunduğumuz 4. Sanayi Devrimi, Endüstri 4.0’ın yaratacağı yüksek etkisi olacak dönüşüm içinde ülkemizin küresel alanlardaki entegrasyonunu hızlı bir şekilde sağlamasının gerekliliğidir. Dünya’da benzeri görülmemiş bir hızla gelişen dijital dönüşüm süreci içerisinde gelişen yeni teknolojileri iş süreçlerimize dahil etmek için zaman kaybetmeksizin büyük bir hızla çalışmalıyız. Endüstri 4.0 çerçevesinde hızla devam eden bu gelişmeler, yakın gelecekte pek çok alanda kitlesel üretimi dönüştürebilir ve dünyada verimlilik düzeyleri tekrar yükselmeye başlayabilir. Bu alandaki fırsat noktalarını belirleyerek hızla gereken adımları atarsak, ülkemizin dünyada söz sahibi olacak bir noktaya ulaşmasını sağlayabiliriz.

Anadolu Grubu olarak bugüne kadar ülkemize ve faaliyet coğrafyamıza milyarlarca dolar değerinde yatırım yaptık. Vizyonumuz olan, “Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız” olma yolunda stratejik adımlarımızı planladık ve uyguladık.

Tüketicilerimizi, tüm dünyanın tanıdığı markalı ürünlerle buluştururken, ülkemizde de dünyada söz sahibi olacak markalar geliştirdik. Tüm bunları gerçekleştirirken en büyük desteği, iş ortaklarımız, yatırımcılarımız, tüketicilerimiz ve çalışanlarımızdan aldık. Bu anlayışla Anadolu Grubu olarak tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de, Anadolu Grubu’nun sürdürülebilir büyümesi için ara vermeden çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı

Nisan’17