Ana içeriğe atla

Genel Bakış

Yönetim Kurulu

 

Tuncay Özilhan
Yönetim Kurulu Başkanı

Kayseri’de doğan Tuncay Özilhan, Saint Joseph Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra ABD’de Long Island Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans (MBA) yapmıştır. 1977 yılında Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile başlayan iş yaşamı, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü ile devam etmiştir. 2007 yılı Mayıs ayında devraldığı Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan, 1984 yılında atandığı Anadolu Grubu İcra Başkanlığı görevini, Şubat 2017 tarihine kadar sürdürmüştür. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan aynı zamanda Anadolu Vakfı ve çeşitli Anadolu Grubu şirketlerinin de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2001 – 2003 yılları arasında TÜSİAD Başkanlığı görevini yürüten Tuncay Özilhan halen; TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı, DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği ile Türk–Rus İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığı, Estonya Fahri Konsolosluğu ve Anadolu Efes Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir. Tuncay Özilhan, Japon hükümetince takdim edilen en önemli nişanlardan olan, “The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star (Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı)” ve Estonya Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı nişanlarına sahiptir.

Kamil Süleyman Yazıcı
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Kamil Yazıcı, ABD Emory Üniversitesi’nden işletme lisans diplomasina ve Rusya AIBEC’den (American Institute of Business and Economics) MBA diplomasina sahiptir, Harvard Business School'da GMP programini tamamlamistir. Kariyerine 2000 yılında Anadolu Grubu Mali İşler bölümünde başlayan Yazıcı, 2003-2005 yılları arasında Anadolu Efes Rusya Pazarlama departmaninda görev almis, 2005’te ise Yeni Ürün Geliştirme Müdürü olarak atanmıştır. 2006-2008 yılları arasında Lojistik Sistem Müdürü olarak Rusya’da görevine devam eden Yazıcı, 2008 yılında Tedarik Zinciri Direktörü, 2010 yılında Geliştirme Direktörü olarak atanmıştır. 2011’den itibaren Anadolu Efes Moldova Genel Müdürü olarak görev yapan Yazıcı, 2014 yılında başladığı Anadolu Efes Pazar Geliştirme Direktörü görevini Nisan 2017’ye kadar sürdürmüş, halen Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Talip Altuğ Aksoy
Yönetim Kurulu Üyesi

Talip Altuğ Aksoy, ABD’de Oglethorpe Üniversitesi’nden ekonomi lisans diplomasına sahiptir. Kariyerine 1995 yılında Anadolu Grubu Mali İşler Uzman Yardımcısı olarak başlamış, 1996 yılında Mali İşler Uzmanı olarak atanmıştır. 1998-2000 yılları arasında İnsan Kaynakları ve Fon Yönetimi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2000-2003 yılları arasında Efes Sınai Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev alan Aksoy, Ocak 2003’te Efes Bira Grubu Ticaret ve İhracat Direktörü olmuştur. 2006 yılında Satınalma ve Lojistik Direktörü olarak Grup’taki kariyerine devam eden Aksoy, Haziran 2008’den 1 Kasım 2011 tarihine dek Efes Bira Grubu Tedarik Zinciri Direktörü olarak görev yapmıştır. Kasım 2011 itibarıyla atandığı Efes Türkiye Genel Müdürlüğü görevini 1 Ocak 2017 tarihine kadar sürdüren Talip Altuğ Aksoy, Anadolu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Muhtar Kent
Yönetim Kurulu Üyesi

Muhtar Kent, Nisan 2009'dan bu yana The Coca-Cola Company'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO görevlerini yürütüyor. Daha öncesinde, Başkan ve CEO; onun öncesinde ise Operasyon Direktörü görevlerini yürüttü. Kent, The Coca-Cola Company'ye 1978 yılında Atlanta'da katıldı; kariyeri boyunca birçok pazarlama ve operasyon liderliği pozisyonlarında görev aldı. 1985'te, Coca-Cola Türkiye ve Orta Asya departmanının Genel Müdürü oldu. 1989'dan itibaren, 23 ülkede sorumluluk alarak, Şirketin Orta Merkez Avrupa Bölümü Başkanı ve Coca-Cola International'da Başkan Yardımcısı görevlerini yürüttü. 1995'te, Kent 12 ülkede şişeleme faaliyetlerinden sorumlu Coca-Cola Amatil-Europe'un Yönetim Müdürlüğüne atandı. 1999'da, Güneybatı Avrupa, Türkiye ve Orta Asya'daki Coca-Cola ve bira faaliyetlerinden sorumlu, geniş bir yelpazeye sahip bir şirket olan Efes Beverage Group'un Başkanı ve CEO'su oldu. Kent, 2005 yılında; içerisinde Çin, Japonya ve Rusya’nın bulunduğu geniş ve muhtelif özellikli bir bölgeye hizmet eden bir kuruluş olan Şirketin Kuzey Asya, Avrasya ve Orta Asya Grubunun Başkanı ve CEO'su olarak The Coca-Cola Company'ye geri döndü. Bir yıldan az bir süre sonra, Şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm faaliyetlerini yöneten Coca-Cola International'ın Başkanı oldu. Kent, İngiltere Hull Üniversitesi'nde Ekonomi dalında Lisans Derecesine ve Londra Şehir Üniversitesi Cass Meslek Okulu'nda Yönetimsel Bilimler dalında Yüksek Lisans Derecesine sahip. Küresel ticaret toplumunda aktif bir role sahip olan Kent, Dünya Ekonomi Forumu Uluslararası Ticaret Konseyinin Başkanlığı, Çift Partili Politika Merkezinin Sağlık ve Atılım üzerine CEO Konseyi'nde Eşbaşkanlık, Dış Politika Derneği'nde üyelik, Ticari Yuvarlak Masa üyeliğini yürütmektedir; yakın zamanda Tüketim Malları Forumunun eski Eşbaşkanlığı görevinden ayrılmıştır, ABD-Çin Ticaret Konseyi'nin ve ABD GAMB Ticaret Konseyi'nin eski Başkanıdır. Aynı zamanda Başkan Obama ve eski Dışişleri Bakanı Clinton tarafından atanan GAMB Seçkin Kişiler Grubunun bir üyesidir. 3M, Uluslararası Engelli Olimpiyatları, Roland McDonald Ev Yardım Derneği, Catalyst Üniversitesi ve Emory Üniversitesi'nin yönetim kurullarında görev almaktadır.

Dr. Yılmaz Argüden
Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Argüden kurumları geleceğe hazırlama çalışmaları, geliştirdiği yaratıcı ve yenilikçi yönetim stratejileri ve toplumsal katkılarıyla ile tanınan ARGE Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor.
Strateji, iş mükemmelliği, kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konularında birçok Türk ve yabancı şirkete yönetim danışmanlığı hizmetleri veriyor. UN Global Compact imzalayan ilk Türk şirketi olan ARGE, Avrupa Parlamentosu’nda kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle geleceği şekillendiren en iyi üç şirket arasında değerlendirildi.
Rothschild yatırım bankasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra kariyeri boyunca çeşitli ülkelerde 50’yi aşkın şirketin yönetim kurullarında görev aldı. Deneyimlerini Boğaziçi Üniversitesi’nde, Koç Üniversitesi’nde ve Harp Akademilerinde strateji dersi vererek, kitapları ve köşe yazılarıyla paylaştı.
Yönetim Kurulları ve Yönetişim konusundaki çalışmalarıyla dünyada tanınan, kitapları ve makaleleri birçok dilde yayınlanan Dr. Argüden, Küresel Yönetişim Forumu Yüksek Danışma Kurulu üyeliği ve OECD Özel Sektör Danışma Kurulunun (BIAC) Yönetişim Komitesi Başkan Yardımcılığı gibi uluslararası görevler üstlendi.
Ulusal Ağlar Danışma Kurulu Başkanı seçilerek dünyanın en yaygın sürdürülebilirlik platformu olan UN Global Compact Yönetim Kurulu’nda görev aldı. KalDer, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği, BÜMED, Tesev, Türk-Amerikan ve Türk-Kanada İş Konseyleri gibi birçok sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve/veya liderliğini üstlendi.
Stratejik Liderlik, Üstün Vatandaşlık, Seçkin Kariyer gibi birçok ödül sahibi olan Dr. Argüden, yaşam kalitesini yükseltme çalışmaları nedeniyle Dünya Ekonomik Forumu tarafından Geleceğin 100 Global Lideri arasına seçildi.

Mustafa Ali Yazıcı
Yönetim Kurulu Üyesi

Mustafa Ali Yazıcı, İstanbul’da Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Washington D.C.’de Georgetown Üniversitesi’nde finans üzerine lisans eğitimini tamamladı. Morgan Stanley’nin Londra ofisinde finansal analist olarak bir süre çalıştıktan sonra 2005-2010 yılları arasında e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette yönetici ortak olarak görev aldı. 2011-2017 yılları arasında Cloudturk markasıyla bulut bilişim ve fintech alanlarında faaliyet gösteren, kurucusu olduğu şirketin yönetici ortağı olarak görev aldı. 2017 yılından beri Anadolu Grubu ve iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor.

Salih Metin Ecevit 
Yönetim Kurulu Üyesi

Metin Ecevit, 1967 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1976 yılında ABD Syracuse Üniversitesi’nden ekonomi alanında yüksek lisans derecesi aldı. 1967-1980 yılları arasında Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı ve Gelirler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1980’den itibaren çalışmakta olduğu Anadolu Grubu’nun Otomotiv şirketlerinde Genel Müdür, Murahhas Aza ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldı. 2006 yılında Otomotiv Grubu Başkanı iken Grubun yaş yönetmeliği gereği emekli oldu. 1992-2004 yılları arasında İthal Otomobilleri Türkiye Mümessilleri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Halen Anadolu Grubu şirketlerinin birçoğunda Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazıcılar Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam ediyor.

Dr. Cem M. Kozlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Denison Üniversitesi’nden lisans, Stanford Üniversitesi’nden MBA, Boğaziçi Üniversitesi’nden doktora derecelerini alan Cem Kozlu, Amerika’da NCR, İsviçre’de Procter&Gamble şirketlerinde yönetici olarak çalıştı ve Komili’nin 12 yıl süreyle genel müdürlüğünü yaptı. 1988-1991 yılları arasında Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, 1990’da ise Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanı olarak görev aldı. 1991-1995 döneminde Milletvekili olarak, 1997-2003 yılları arasında da THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak kamu hizmetini sürdürdü. Kozlu, 1996 yılından bu yana The Coca-Cola Company’de farklı görevlerde bulundu. 2006’da, emekli olmadan önce yürüttüğü Viyana merkezli Orta Avrupa, Avrasya ve Orta Doğu Grup Başkanlığı görevinde 51 ülkeden sorumlu olan Kozlu, halen The Coca-Cola Company’de Avrasya & Afrika Grubu Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Cem Kozlu, Noktacom Medya İnternet Hizmetleri A.Ş. ve Singapur merkezli Evyap Asia’nın Yönetim Kurulu Başkanıdır. Ayrıca İstanbul merkezli Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş., Anadolu Endüstri Holding, Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş., Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışmanlık A.Ş., Pegasus Hava Yolları, The Marmara Hotels & Residences ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun yönetim kurullarının da üyesi olan Kozlu, TAV Havalimanları Holding’de yönetim kurulu danışmanı, Anadolu-Johns Hopkins Sağlık Merkezi ve İstanbul Modern Sanatlar Vakfı’nda da mütevelli heyeti üyesidir. Kozlu’nun yayımlanmış sekiz kitabı, çok sayıda makalesi ve yönetimle ilgili TV dizileri bulunuyor.

R. Engin Akçakoca
Yönetim Kurulu Üyesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme üzerine lisans eğitimini tamamlayan R. Engin Akçakoca, kariyerine 1974’te bankacılık sektöründe başladı. 1986-91 yılları arasında Koç-Amerikan Bankası Genel Müdür Yardımcılığı, 1991-2000 yılları arasında ise Koçbank A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Akçakoca, 2001’de Bakanlar Kurulu kararıyla geniş bir bankacılık sektörü yeniden yapılandırma programından sorumlu olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı’na getirildi. 2004 yılından beri danışmanlık yapan Akçakoca evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir.

Ahmet Boyacıoğlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Ahmet Boyacıoğlu, lisans diplomasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden almıştır. Boyacıoğlu, Efes İçecek Grubu’ndaki kariyerine 1973 yılında başlamıştır. 1973 2005 yılları arasında Bursa Bölge Satış Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Satış Müdürü, Güney Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Ege Biracılık ve Malt San. A.Ş. Genel Müdürü, Doğu Avrupa Başkanı, Yurt Dışı Bira Operasyonları Başkanı ve Strateji ve İş Geliştirme Başkanı olarak görev yapmıştır. 2005 yılı Mayıs ayında Efes Bira Grubu Başkanlığı’na atanan Boyacıoğlu, 1 Şubat 2007 itibarıyla emekli olmuştur. Kendisi halen Anadolu Efes Yönetim Kurulu Danışmanı ve Anadolu Grubu şirketlerinin bir kısmında Yönetim Kurulu üyesidir.

Hurşit Zorlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı. Toz Metal ve Türk Hava Yollarında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1984 yılında Anadolu Grubu’na bağlı Efes İçecek Grubu’nda Pazarlama uzmanı olarak göreve başladı. Efes İçecek Grubu’ndaki kariyeri boyunca sırası ile Pazarlama Şefi, Proje Geliştirme Müdür Yardımcılığı, Proje Geliştirme Müdürlüğü, İş Geliştirme ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü gibi çeşitli görevler üstlendi. 2000-2008 yılları arasında Efes İçecek Grubu Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörlüğü, 2008-2013 yılları arasında Anadolu Grubu Mali İşler Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ocak 2013 tarihinde Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı görevine atanan Hurşit Zorlu, Şubat 2017 itibarıyla Anadolu Grubu İcra Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Anadolu Grubu’nun çeşitli şirketlerinde de Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan ve TÜYİD’de yönetim kurulu üyesi olan Hurşit Zorlu, TKYD’nin 8. dönem başkanlığını üstlendi.