Ana içeriğe atla

Grup Şirketleri

Bira Operasyonları - Anadolu Efes

Anadolu Efes, Türkiye, Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Ukrayna, Moldova, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerinden oluşan geniş bir coğrafyada bira, malt ve alkolsüz içecek üretiyor ve pazarlıyor. 1969 yılında faaliyetlerine başlayan Anadolu Efes’in ürünleri, dünyada 70’ten fazla ülkede tüketiliyor.

Türkiye’de bira sektöründe liderliği yıllardır elinde bulunduran Anadolu Efes, 90’lı yıllarda dönüm noktası sayılabilecek bir atılım ile yurt dışına açılma kararı aldı. Uluslararası pazarda ticari sürdürülebilirlik için operasyonlarına devam eden Anadolu Efes, kurduğu stratejik ortaklıklarla gücünü artırdı. Bu istikrarlı büyümenin sonucu olarak 2012 yılında Rusya’nın en büyük ikinci bira üreticisi konumuna gelen Anadolu Efes, iki ayrı uluslararası derecelendirme kuruluşundan “yatırım yapılabilir” seviyede nota sahip oldu.

Bugün ise Anadolu Efes, bira satışının %70’ini yurtdışında gerçekleştiren bir çok uluslu şirket olarak yoluna devam ediyor. Günümüzde satış hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 6’ncı ve dünyanın 12’nci bira şirketi konumunda olan Anadolu Efes, Türkiye dahil 6 ülkeye yayılan toplam 15 bira fabrikası, 6 malt fabrikası ve 1 şerbetçiotu üretim tesisi ile bölgesindeki en önemli oyunculardan birisidir.

Anadolu Efes kalite ve operasyonel performansta mükemmelliği yakalamayı hedeflerken, sürdürülebilirlik önceliklerini de dikkate alarak faaliyetlerini yürütüyor. 2011 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact)’nin ve 2014 yılında UNGC The CEO Water Mandate inisiyatiflerinin imzacısı olan, 2013 yılında Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye hak kazanarak endekste yer alan ilk ve tek Türk şirketi unvanını alan Anadolu Efes, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını “Anadolu Efes Pozitif Etki Planı” çerçevesi altında şekillendiriyor ve her yıl GRI raporlama standardına uygun olarak raporluyor. Anadolu Efes, geniş faaliyet coğrafyasında sürdürülebilirlik alanında yürüttüğü çalışmalarıyla, Kasım 2015-Ekim 2016 dönemi için de Borsa İstanbul’un (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alıyor.

Türkiye'nin yaratmış olduğu en büyük değerlerden biri olmanın bilinciyle toplumsal sorumluluğunu da en üst düzeyde tutan Anadolu Efes, kurulduğu ilk günden bu yana kurumsal vatandaş olma sorumluluğunu taşıyor. Anadolu Efes toplumsal sürdürülebilirlik alanında bir yandan tarım ve turizm alanlarında sürdürülebilir modeller yaratarak yerel kalkınmaya destek olurken, bir yandan da tiyatro, sinema, spor gibi alanlardaki çalışmaları ile sosyal ve kültürel gelişime katkı sağlıyor.