Ana içeriğe atla

Genel Bakış

İcra Başkanı Mesajı

Değerli iş ortaklarımız, yatırımcılarımız ve çalışanlarımız,

Anadolu Grubu’nun, “Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız” olma vizyonu doğrultusunda, ortak aklın gücüne olan inancımız, girişimcilik ruhumuz, küresel büyüme hedefimiz, ortaklık kültürüne olan bağlılığımız, kurumsal yönetim ilkeleriyle uyumumuz, şeffaflık ilkesi ile yenilikçi markaları tüketicilerimizle buluşturma amacıyla faaliyetlerimizi geniş bir coğrafyada sürdürüyoruz.

Grubumuz, sosyo ekonomik anlamda tüm dünyada yaşanan gelişmelere rağmen 2016 yılını, stratejik planlamamız doğrultusunda, planladığımız yatırımlarını gerçekleştirerek tamamladı. Her ne kadar dünya genelinde zor bir dönemden geçsek de, Anadolu Grubu’nun 70 yıla yaklaşan köklü geçmişinden aldığımız güçle, her sene bir önceki senenin hedeflerinin üzerine çıkarak, tüm paydaşlarımıza verdiğimiz taahhütlerimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor, Grup olarak her yıl ortalama 500 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiriyoruz.

Grup şirketlerimiz 2016 yılında da planlı büyümelerini sürdürdüler. İçecek Grubumuz şirketlerinden Coca-Cola İçecek (CCI) ile geçtiğimiz yıl Pakistan Multan’da ve Kazakistan Astana’da 2 yeni fabrika yatırımımızı gerçekleştirdik. Bu yıl da Türkiye’deki 10. fabrikamız olan Isparta fabrikasını hizmete alıyoruz. CCI olarak bu yatırımlarla beraber faaliyet coğrafyamıza son 10 yılda 2 milyar dolar yatırım yapmış olduk. Türkiye’nin en sevilen markalarından Anadolu Efes, günümüzde satış hacmi bakımından dünyanın en büyük 14’üncü ve Avrupa’nın 6’ıncı bira şirketi konumunda bulunuyor.

Migros, 73 ile yayılan mağazaları ile yeni müşteri ve pazar payı kazanmaya güçlü şekilde devam etti. Kipa satın alması ile Migros’un doğrudan sağladığı toplam istihdam 30 bine yaklaşacak. Ayrıca Migros Sanal Market ile gıda e-ticaret alanında lider konumunda olan Migros, doğal gıda online alışveriş markası Tazedirekt’i de bünyesine kattı. Son 6 yılda satışlarını ikiye katlayan Migros, şimdi dört yıl gibi kısa bir sürede, büyüklüğünü ikiye katlamayı hedefliyor.

Türkiye’nin en büyük meyvecilik projesi olan Anadolu Etap’ın yatırımları 300 Milyon dolara ulaştı. Balıkesir’de atmosfer kontrollü soğuk hava depoları ile Türkiye’nin en modern paketleme tesislerinden birini kurarken, Mersin ve Denizli fabrikalarımıza eşdeğer kapasitede yeni bir meyve suyu fabrikamızı Isparta’da devreye aldık.

Otomotiv Grubumuz şirketlerinden Anadolu Isuzu, 22 yıllık ihracat tecrübesiyle bugüne kadar 15.000’in üzerinde Isuzu markalı aracı ihraç etti. Anadolu Isuzu için belirlediğimiz sürdürülebilir büyüme, ticari araçlar sektöründe küresel bir oyuncu olma ve Türkiye’deki ilk 100 sanayi şirketi arasında yer alma hedefimizi gerçekleştirebilmek için yeni ve daha proaktif bir ihracat politikası belirleyerek vizyonumuzu, ihracat pazarlarını genişletme, ürün yelpazesini geliştirme ve yeni iş modelleri oluşturmak üzerine kurguluyoruz. Çelik Motor çatısı altında hizmet veren araç kiralama markamız Garenta, müşterilerine sunduğu kısa ve uzun süreli araç kiralama çözümlerini, 2017 Mart sonu itibarıyla 31.500 adedin üzerindeki araç filosu ve artan şube sayısı ile sağlamayı sürdürdü. Yenilikçi ikinci el otomobil online açık artırma platformumuz ikinciyeni.com, 20.000 adetlik satışa ulaşarak otomotiv e-ticaretinde öncü marka olma iddiasını kuvvetlendirdi. 2016 yılı içinde KIA, model lansmanlarıyla tüketicilerini yeni ürünlerle buluşturmaya devam etti. 2016 yılında KIA’nın pazar payının sektörün üzerinde artış göstermiş olması, bizleri ayrıca memnun etti. Grubumuzun en köklü şirketlerinden olan Anadolu Motor, 2016 yılında 23 distribütör arasında “Avrupa’nın en çok satış yapan Honda Güç Ürünleri distribütörü” oldu.

Kırtasiye sektöründe lider olan markamız Adel Kalemcilik, 77 milyon Türk Lirası yatırımla 36.000 m² alan üzerine kurulan tesisinde ülkemiz için değer yaratmaya ve yeni hikayeler yazmaya devam ediyor. McDonald’s, öncelikli stratejisi olan, müşteri sayısını artırma hedefini, son derece zor bir yılda başardı. Son 10 yılın en iyi performansını sergileyerek, 81 ülkeye örnek gösterildi.

Grubumuzun enerji sektöründeki ilk yatırımlarından olan Paravani HES’te 2016 yılında 428 bin MWh enerji üretimi yapıldı. Aslancık HES’te ise 2016 yılında santralde üretilen elektriğin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında satışı gerçekleştirildi. Türkiye ve komşu ülkelerde yeni yatırımları hayata geçirmek üzere de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gürcistan’ın Lenteki Bölgesinde yer alan yaklaşık 51 MW kurulu güç kapasitesine sahip olacak ve toplam maliyeti 80 milyon USD olarak öngörülen Kheledula HES projesinin hayata geçirilmesi için, Mayıs 2015’te Gürcistan Hükümeti ile iyi niyet sözleşmesi imzaladık.

Anadolu Grubu iştiraki olan AND Gayrimenkul’un, ‘’Dünya’nın En İyi Ofis Projesi’’ ödüllü ilk projesi AND Kozyatağı, Anadolu yakasının en yüksek kira bedelini yakalamış ofis binalarından birisi konumunda bulunuyor. AND Pastel ise, Kartal’ın en büyük ölçekli projelerinden biri olarak yeni nesil bir mahalle yaşamı sunmaya hazırlanıyor. Haziran 2018’de teslimleri başlayacak olan projede 1.200’ün üzerinde konut bulunuyor.

Anadolu’nun Vakfı olma hedefiyle 1979 yılında Grubumuzun da kurucuları olan Onursal Başkanlarımız Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından kurulan Anadolu Vakfı, eğitim, sağlık ve sosyal alanlardaki çalışmalarını bu yıl da başarıyla sürdürdü. Vakfımız bugüne kadar 26 bin öğrenciye burs, 2013 yılından günümüze 26 binin üzerinde öğretmene Sosyal Girişimcilik ve Proje Yönetimi eğitimi ve 470 binin üzerinde bedelsiz sağlık hizmeti sağlayarak, toplumun her katmanında sürdürülebilir izler bırakmaya çalışıyor. Anadolu Sağlık Merkezi, klinik kalite ve hasta güvenliği alanındaki en iyi uygulamaları belirleyen, ölçen ve küresel sağlık hizmetlerinde altın standart olarak kabul edilen JCI akreditasyonunu dördüncü kez almış olmanın gururunu yaşıyor. Anadolu Sağlık Merkezi ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2023 hedefleri doğrultusunda, 2015 yılında gerçekleştirdiği hizmet ihracatı ile sağlık sektörü kategorisinde Türkiye’nin en büyük 500 kuruluşu arasında 3. sırada yer aldı.

Türk basketbolunda ilklerin takımı ve Anadolu Grubu’nun sosyal kuruluşlarından biri olan Anadolu Efes Spor Kulübü, 2016-2017 sezonuna Cumhurbaşkanlığı Kupası finali oynayarak başladı. Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague’de normal sezonu altıncı sırada tamamladı ve playoff turuna kaldı.

Anadolu Grubu, kurulduğu günden bugüne, tüm paydaşlarının beklentilerini karşılamayı önceliği olarak belirledi ve tüm çalışmalarını bu anlayışla planladı. Grubumuz, her zaman olduğu gibi bundan sonraki kararlarında da, paydaş memnuniyetini odağına almayı sürdürecek ve toplumda değer yaratma hedefiyle çalışmayı sürdürecek.

Saygılarımla,

Hurşit Zorlu
İcra Başkanı

Nisan’17